Aktualności

Informatyk musi się doszkalać

Z jakiego szkolenia skorzystał Pan w ramach projektu „Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami”?
Dr Adam Naumowicz z Instytutu Informatyki UwB: Wziąłem udział w szkoleniu "RHCE Rapid Track Course" połączonym z egzaminem na certyfikat RHCE, czyli "Red Hat Certified Engineer". Ten certyfikat jest jednym z najlepiej znanych w środowisku informatycznym dokumentów potwierdzających praktyczną umiejętność zarządzania systemami operacyjnymi Linux. Od dziesięciu lat administruję siecią serwerów projektu Mizar koordynowanego przez zespół pracujący na naszej uczelni i swoje doświadczenie wykorzystuję prowadząc wykłady poświęcone systemom operacyjnym w Instytucie Informatyki. Uczestnictwo w szkoleniu było więc doskonałą okazją, aby odświeżyć swoją wiedzę i poznać najnowsze rozwiązania i technologie stworzone przez ogólnoświatową społeczność OpenSource. Bycie "na czasie" jest szczególnie ważne w tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie nauki, jaką jest informatyka.

Jakie korzyści wyniesie Pan z uczestnictwa w tym szkoleniu? Czy poleca je Pan innym pracownikom dydaktycznym Uniwersytetu?
- Wiedzę zdobytą w trakcie tego szkolenia, będę mógł bezpośrednio wykorzystać w praktyce i przekazać swoim studentom. Z mojego punktu widzenia bardzo interesujące było też zapoznanie się z nowoczesnymi materiałami dydaktycznymi oraz sposobem nauczania i sprawdzania praktycznych umiejętności informatycznych opracowanymi na potrzeby szkoleń przez firmę Red Hat. Dzięki temu mogłem zobaczyć, w jaki sposób są szkoleni administratorzy Linuxa na całym świecie. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu uda się to wykorzystać po to, aby poprawić i uatrakcyjnić kształcenie naszych studentów informatyki. Nie ukrywam też osobistej satysfakcji ze zdania egzaminu, który do łatwych raczej nie należy. Myślę, że jak najwięcej pracowników naszej uczelni powinno skorzystać ze szkoleń w ramach tego projektu. Specjalistyczne szkolenia są bardzo kosztowne i przeważnie brakuje środków, aby pracownicy mogli wziąć w nich udział. Dlatego warto wykorzystać okazję na zdobycie dodatkowego finansowania, jaką daje ten projekt.

Jakie, Pana zdaniem, znaczenie dla rozwoju UwB ma projekt „Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami”?
- Jestem przekonany, że realizacja wszystkich zadań tego projektu pomoże stworzyć bardziej nowoczesne oblicze naszej uczelni. Dostępny dzięki nowym mediom powszechny przepływ informacji w całym procesie kształcenia jest już standardem na wielu uczelniach. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych to niezbędny warunek, aby nasza uczelnia też była atrakcyjna. Co ważne, skorzystać przy tym mogą zarówno obecni i przyszli studenci, jak też pracownicy dydaktyczni.

Dziękuję za rozmowę. Urszula Dąbrowska


... powrót do aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
http://www.efs.gov.pl
Uniwersytet w Białymstoku 2009