Media o projekcie

Smart Education
Zdalne nauczanie na Uniwersytecie w Białymstoku:   pdf

GazetaPraca.pl, 11.08.2010
Portal z pracą dla studentów:   pdf   źródło

Gazeta Współczesna, 17.07.2010
Uniwersytet w Białymstoku otworzył nowy portal: Studia-praca. Szybkie łącze:   pdf   źródło

www.wp.pl, 8.07.2010
Ruszył portal z ofertami pracy dla studentów:   pdf

orange.pl, 8.07.2010
Portal z ofertami pracy dla studentów ruszył w Białymstoku:   pdf   źródło

Gazeta.pl Białystok, 7.07.2010
Nowy portal z pracą. Uniwersytet pomaga studentom:   pdf   źródło

bstok.pl, 15.06.2010
Studenci matematyki w banku:   pdf   źródło

Kurier Poranny, 3.02.2010
Pomogą w rozwoju regionu:   pdf   źródło

Kurier Poranny, 12.01.2010


Olsztyn.studia.net, 27.04.2009
3 mln zł na e-learning w Białymstoku:   pdf   źródło

Wrota Podlasia, 23.04.2009
Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami:   pdf   źródło

Wrota Podlasia, 21.04.2009
Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami:   pdf   źródło

studiaonline.info
E-learning Uniwersytetu w Białymstoku:   pdf   źródło

E-mentor nr 4 (31)/2009
Koncepcja kształcenia studentów w zakresie systemów e-learningowych:   pdf   źródło

Gazeta Wyborcza, 6.10.2009


Kurier Poranny, 6.10.2009


Gazeta Wyborcza w Białymstoku - nr 96, wydanie z dnia 24/04/2009 Wydarzenia, str. 5

Uniwersytet zacieśnia współpracę z przedsiębiorcami

"Studia - praca szybkie łącza" - to hasło, które spaja nowatorski projekt realizowany na Uniwersytecie w Białymstoku. Dzięki niemu środowisko akademickie z branży matematyczno-informatycznej zacieśni współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami.

Mowa o projekcie "Nowoczesne i efe-ktywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami", którego twórcami są naukowcy z wydziału matematyki i informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. Projekt potrwa dwa i pół roku, finansowany jest ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i programu Kapitał Ludzki - podjęte w jego ramach działania kosztować będą ponad 3 mln zł.

Głównym zadaniem projektu jest zacieśnianie współpracy między uczelnią a przedsiębiorcami, tak, by kwalifikacje studentów i wykładowców akademickich oraz wyniki ich prac naukowych były wykorzystywane w praktyce w lokalnym biznesie.

W realizacji programu weźmie udział kilka tysięcy studentów, ponad 300 nauczycieli akademickich i - co ważne - 200 przedsiębiorców z województwa podlaskiego. Twórcom projektu, którego koordynatorem jest dr Anna Rybak z Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku, zależy na podniesieniu poziomu wiedzy z matematyki i fizyki zwłaszcza wśród studentów I roku (1400 żaków skorzysta z zajęć wyrównawczych), budowaniu społeczeństwa informacyjnego, wprowadzony zostanie e-learning, dzięki któremu 200 przedmiotów nauczanych będzie w trybie zdalno-tradycyjnym. W ramach projektu 340 nauczycieli akademickich podwyższy swoje kwalifikacje dzięki szkoleniom.

Spory udział w realizacji projektu będą mieli też pracodawcy. Ciekawostką jest choćby to, że będą współtworzyć program studiów tak, by zdobyte przez studentów kwalifikacje odpowiadały aktualnym potrzebom rynku pracy. Na najlepszych studentów i absolwentów czekać będzie 50 trzymiesięcznych staży w podlaskich firmach. Powstanie również portal, dzięki któremu studenci bezpośrednio będą się mogli kontaktować z przedsiębiorcami.

TULI
BI-DLO

Polska Agencja Prasowa, Białystok, 23.04.2009

Uniwersytet w Białymstoku za ponad 3 mln zł unijnej dotacji uruchomi platformę e-learningową

6 tys. studentów objętych zostanie kształceniem e-learningowym w ramach projektu, który za ponad 3 mln zł unijnej dotacji zrealizuje Uniwersytet w Białymstoku (UwB). Ma on służyć rozpowszechnieniu nowych form kształcenia oraz współpracy uczelni z pracodawcami.

W czwartek w Białymstoku odbyła się oficjalna inauguracja projektu "Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami". Jak powiedziała PAP jego koordynatorka, dr Anna Rybak z Instytutu Informatyki UwB, środki na jego realizację pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dr Rybak podkreśliła, że do końca lipca 2011 roku uruchomionych zostanie 200 kursów e-learningowych, wspomagających tradycyjne nauczanie. Korzystać z nich będą studenci wszystkich wydziałów i różnych typów studiów, stacjonarnych oraz niestacjonarnych. W ramach projektu uczelnia zakupi niezbędne serwery, oprogramowanie oraz przeszkoli 300 nauczycieli akademickich w tworzeniu e-learningowych kursów.

Jak zaznaczyła dr Rybak, już wcześniej na niektórych wydziałach uczelni podejmowano próby uruchomienia e-learningu, ale dopiero ten projekt wprowadzi rozwiązania umożliwiające korzystanie z tej formy kształcenia studentom wszystkich wydziałów. Pomysłodawcy projektu liczą też na to, że dzięki e-learningowi w przyszłości uda się do Białegostoku przyciągnąć więcej zagranicznych studentów.

Programy niektórych nieobowiązkowych kursów, np. dotyczących pisania wniosków unijnych czy obsługi najnowszego oprogramowania komputerowego, współtworzyć będą przedstawiciele biznesu. "Chodzi o to, że zapotrzebowanie rynku pracy zmienia się bardzo szybko i w ten sposób chcemy zaprosić pracodawców do określania i prezentowania swoich potrzeb" - wyjaśniła Rybak.

Pracodawcy będą mogli kontaktować się ze studentami także za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego, który powstanie w ramach projektu. Studenci i absolwenci będą mogli zamieszczać tam swoje CV, pracodawcy zaś - oferty pracy. Jak podkreśla dr Rybak, chodzi nie tylko o oferty pracy etatowej, ale także sezonowej czy dorywczej, której studenci często poszukują.

Oprócz uruchomienia platformy e-learningowej i portalu internetowego dla studentów i pracodawców, projekt zakłada szereg innych działań, m.in. zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla studentów pierwszego roku i trzymiesięczne staże dla studentów i absolwentów w wybranych firmach. (PAP)

mwi/ hes/ jbr/ 18:09 09/04/23

Nasz Uniwersytet nr 8(15), kwiecień 2009Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
http://www.efs.gov.pl
Uniwersytet w Białymstoku 2009